| MOQ: | 1 |
| Price: | $2400-2600 |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
This advanced residential energy storage system features a stackable design for flexible expansion and elegant aesthetics. With one-button startup and side-hidden wiring for customer convenience, the system directly communicates with mainstream inverter protocols. Comprehensive multi-level battery protection strategies and fault isolation measures ensure safe operation for small commercial and home energy storage applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | CH--GLV1-P15 |
| Battery Module Model | LFP48V/100Ah |
| Battery Module Nominal Energy | 4.8 kWh |
| Rated Voltage | 48V |
| Number of Cell Modules in Single Cluster | 3 |
| Single Cluster Battery Energy | 14.4 kWh |
| Maximum number of Clusters in Parallel | 8 |
| Operating Voltage Range | 42-54.75V |
| Recommended Charging Voltage | 51.75V |
| Recommended Discharge Cut-off Voltage | 45V |
| Maximum Charge/Discharge Current | 0.5C |
| Unit Cluster Size (D×W×H) | 425×700×864 mm |
| Unit Cluster Weight | 199 kg |
| Communication Mode | CAN/485/Bluetooth |
| Operating Temperature | -30°C to 60°C (Recommended: 10°C to 35°C) |
| Storage Temperature | -20°C to 65°C (Recommended: 10°C to 35°C) |
| Humidity | <85% RH |
| Protection Level | IP20 |
| Cooling Method | Natural Air Cooling |
| Cycle Life | ≥5000 cycles |
| Safety Standards | CE, UN38.3, MSDS |