| MOQ: | 1 |
| Price: | $1600-1800 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Model | CH--LVWES15-G1 |
|---|---|
| Battery Type | LiFePO4 |
| Rated Energy | 14.34 kWh |
| Rated Capacity | 280 Ah |
| Scalability | Parallel connection up to 16 units |
| Nominal Voltage | 51.2 V |
| Operating Voltage | 43.2~57.6 V |
| Recommended Charge/Discharge Current | 140 A |
| Maximum Charge/Discharge Current | 200 A |
| Recommended Depth of Discharge | ≤90% |
| Dimensions (W/H/D) | 520*680*232 mm |
| Weight | 114 kg |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | Charge: 0~+55°C / Discharge: -20~+55°C |
| Storage Temperature | -20~+35°C |
| Cycle Life | ≥8000 cycles (25±2°C, 0.5C/0.5C, 70% EOL) |
| Installation | Wall-Mounted/Floor-Mounted (optional wheel) |
| Fire Prevention System | Optional prefabricated whole fluorine ketone fire extinguishing device |
| Communication | CAN2.0/RS485 |
| Warranty Period | 10 years |
| Certification | IEC62619-CB, CE, UN38.3 |
| Compatible Inverters | SMA, Victron, SE, Deye, Solis, Goodwe, Growatt, Luxpowertek, Senergy, SRD, etc. |