| MOQ: | 1 |
| Price: | $1400-1600 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | CH--GBP51.2-200W |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Cell Specification | 100 |
| Nominal Capacity | 200Ah |
| Nominal Energy | 10.24 kWh |
| Operating Voltage Range | 44.8~58.4V |
| Recommended Charging Voltage | 55.2V |
| Recommended Discharge Cut-off Voltage | 48V |
| Standard Charge/Discharge Current | 0.5C |
| Maximum Continuous Charge/Discharge Current | 1C (Customizable) |
| Operating Temperature | -30~60°C (Recommended 10~35°C) |
| Allowable Humidity Range | <85% RH |
| Storage Temperature | -20~65°C (Recommended 10~35°C) |
| Charging Temperature | 0~55°C |
| Discharging Temperature | -10~55°C |
| Protection Level | IP20 |
| Cooling Method | Natural Air Cooling/Intelligent Fan |
| Cycle Life | 5000+ Times at 80% DOD |
| Maximum Dimensions (D*W*H) | 682*465*276 mm |
| Weight | 96 kg |