| MOQ: | 1 |
| Price: | $220-$500 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,T/T,Western Union,D/P |
Factory Direct Supply: Own production base with direct order processing to ensure supply efficiency
Flexible Production Capacity: Support for small batch trial orders (MOQ 1 unit)
Customization Service: Product parameters (such as voltage, interface) can be customized according to customer requirements
| Model | GD4024SMH |
|---|---|
| AC Input Voltage | AC Input: 220VAC (Normal) / 110VAC (Customize) Input Voltage Range: 90~280VAC±3V (Normal Mode) 170~280VAC±3V (UPS Mode) |
| Input Frequency | 50/60Hz±5% |
| Rated Power | 4000W |
| Photovoltaic Inverter Output Power | 4500W |
| Output Voltage | 220/230/240VAC±5% |
| Output Frequency | 50/60Hz±0.1% |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Transfer Time | ≤10ms (UPS Mode) / ≤20ms (INV Mode) |
| Peak Power | 8000VA |
| Overload Ability | Battery Mode: 1s@105%-150% Load 2s@150%-200% Load 400ms@200% Load |
| Grid-connected Operation | Output Voltage: 220/230/240VAC Grid Voltage Range: 170-265VAC Grid Frequency Range: 49-51±Hz/59-61±Hz Rated Output Current: 17.4A Power Factor Range: >0.99 (DC/AC) Peak Efficiency: 98% |
| Battery | Rated Voltage: 24Vdc Configurable Voltage: 28.2Vdc Charging Voltage: 27Vdc |
| Charger | PV Charging Mode: MPPT Max PV Input Power: 6500W MPPT Input Voltage Range: 60-500Vdc Optimal Vmp Range: 300-400Vdc Max PV Input Voltage: 500Vdc Max PV Input Current: 27A Max PV Charging Current: 120A Max AC Charging Current: 100A Max Charging Current: 120A |
| Display | LCD Interface: can display operating mode/load/input/output |
| Interface | RS232: Baud Rate 2400 Expansion Slot Communication Interface: Lithium Battery BMS Communication Card, WIFI/Pitch2.54mm Parallel interface: Not support Parallel |
| Ambient Temperature | Operating Temperature: -10°C-50°C Operating Environment Humidity: -10°C-60°C Storage Temperature: 20%-90% Non Condensing |
| Noise | ≤50dB |