| MOQ: | 1 |
| Price: | $220-$500 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Model | CH--ED4024EMH |
|---|---|
| AC Input | |
| AC Input Voltage | 220VAC (Standard) / 110VAC (Custom) |
| Input Voltage Range | 90~280VAC±3V (Normal Mode) 170~280VAC±3V (UPS Mode) |
| Input Frequency | 50/60Hz±5% |
| Output | |
| Rated Output Power (Battery Mode) | 4000W |
| Rated Output Power (PV Mode) | 4500W |
| Output Voltage | 220/230/240VAC±5% |
| Output Frequency | 50/60Hz±0.1% |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Transfer Time | ≤10ms (UPS Mode) / ≤20ms (INV Mode) |
| Peak Power | 8000VA |
| Overload Ability | 1s@105%-150% Load 2s@150%-200% Load 400ms@200% Load |
| Grid-connected Operation | |
| Output Voltage | 220/230/240VAC |
| Grid-Tied Voltage Range | 170-265VAC |
| Grid-Tied Frequency Range | 49-51±Hz/59-61±Hz |
| Rated Output Current | 17.4A |
| Power Factor Range | >0.99 |
| Peak Efficiency (DC/AC) | 98% |
| Battery & Charger | |
| Rated Voltage | 24Vdc |
| Constant Charging Voltage (Adjustable) | 28.2Vdc |
| Float Charging Voltage (Adjustable) | 27Vdc |
| PV Charging Mode | MPPT |
| Max PV Input Power | 5000W |
| MPPT Input Voltage Range | 60-500Vdc |
| Optimal VMP Range | 300-400Vdc |
| Max PV Input Voltage | 500Vdc |
| Max PV Input Current | 18A |
| Max PV Charging Current | 120A |
| Max AC Charging Current | 100A |
| Max Charging Current | 120A |
| Display & Interface | |
| LCD Interface | Displays operating mode, load, input, output |
| RS232 | Baud Rate 2400 |
| Expansion Slot Communication Interface | Lithium Battery BMS Communication Card, WIFI/Pitch2.54mm |
| Parallel Interface | Not support Parallel |
| Environmental | |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Operating Humidity | 20%-90% Non-Condensing |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C |
| Noise | ≤50dB |