| MOQ: | 1 |
| Price: | $500-700 |
| Payment Terms: | Western Union,T/T,D/P,D/A,L/C |
11kW Grid Tie Solar Inverter Household Solar Inverter With External WiFi
| Model | CH-ED1048EMH |
|---|---|
| AC Input Voltage | 220VAC (Normal) / 110VAC (Customizable) |
| Input Voltage Range | 90-280VAC±3V (Normal Mode) 170-280VAC±3V (UPS Mode) |
| Input Frequency | 50/60Hz±5% |
| Rated Power | 11000W |
| Output Rated Power | 12000W |
| Output Voltage | 220/230/240VAC±5% |
| Output Frequency | 50/60Hz±0.1% |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Transfer Time | ≤10ms (UPS) / ≤20ms (INV) |
| Peak Power | 22000VA |
| Overload Ability | Battery Mode: 1s@105%-150% Load 2s@150%-200% Load 400ms@200% Load |
| Grid-connected Operation | Output Voltage: 220/230/240VAC Grid Voltage Range: 170-265VAC Grid Frequency Range: 49-51±Hz/59-61±Hz Rated Output Current: 47.8A Power Factor Range: >0.99 Peak Efficiency (DC/AC): 98% |
| Battery Specifications | Rated Voltage: 48Vdc Configurable Voltage: 56.4Vdc Charging Voltage: 54Vdc |
| Charger Specifications | PV Charging Mode: MPPT Max PV Input Power: 25000W MPPT Input Voltage Range: 90-500Vdc Optimal Vmp Range: 300-400Vdc Max PV Input Voltage: 500Vdc Max PV Input Current: 18A/18A Max PV Charging Current: 150A Max AC Charging Current: 150A Max Charging Current: 150A |
| Display & Interface | LCD Interface: Operating mode/load/input/output display RS232: 2400 Baud Rate Expansion Slot: Lithium Battery BMS Communication Card, WIFI/Pitch2.54mm Parallel Support: Yes |
| Environmental Conditions | Operating Temperature: -10°C to 50°C Operating Environment Humidity: -10°C to 60°C Storage Temperature: 20%-90% Non-Condensing Noise: ≤50dB |