| MOQ: | 1 |
| Price: | $300-$500 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Model: CH-ED6248EMH | |
| AC Input | |
| AC Input Voltage | 220VAC (Normal) / 110VAC (Customize) |
| Input Voltage Range | 90-280VAC±3V (Normal Mode) 170-280VAC±3V (UPS Mode) |
| Input Frequency | 50/60Hz±5% |
| Rated Power | 6200W |
| Output | |
| Rated Power | 6200W |
| Output Voltage | 220/230/240VAC±5% |
| Output Frequency | 50/60Hz±0.1% |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Transfer Time | ≤10ms (UPS) / ≤20ms (INV) |
| Peak Power | 12400VA |
| Overload Ability | Battery Mode: 1s@105%-150% Load 2s@150%-200% Load 400ms@200% Load |
| Grid-connected Operation | |
| Output Voltage | 220/230/240VAC |
| Grid Voltage Range | 170-265VAC |
| Grid Frequency Range | 49-51±Hz / 59-61±Hz |
| Rated Output Current | 26.9A |
| Power Factor Range | >0.99 |
| Peak Efficiency (DC/AC) | 98% |
| Battery | |
| Rated Voltage | 48Vdc |
| Configurable Voltage | 56.4Vdc |
| Charging Voltage (Configurable) | 54Vdc |
| Charger | |
| PV Charging Mode | MPPT |
| Max PV Input Power | 6200W |
| MPPT Input Voltage Range | 60-500Vdc |
| Optimal Vmp Range | 400-400Vdc |
| Max PV Input Voltage | 500Vdc |
| Max PV Input Current | 18A |
| Max PV Charging Current | 120A |
| Max AC Charging Current | 100A |
| Max Charging Current | 120A |
| Display & Interface | |
| LCD Interface | Displays operating mode, load, input/output |
| RS232 | Baud Rate 2400 |
| Expansion Slot Communication Interface | Lithium Battery BMS Communication Card, WIFI/Pitch 2.54mm |
| Support Parallel | Not supported |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Operating Environment Humidity | -10°C to 60°C |
| Storage Temperature | 20%-90% Non-Condensing |
| Noise | ≤50dB |