| Model | W5-5K |
| Cell Chemistry | LFP/102Ah |
| Rated Energy (kWh) | 5.22kWh |
| Pack Configuration | 1P16S |
| Rated Voltage (V) | 51.2V |
| Operating Voltage Range (VDC) | 44.8-57.6VDC |
| Max. PV Input Power (W) | 5,000W |
| Max. PV Input Voltage (V) | 500V |
| MPPT Voltage Range (V) | 150-500V |
| Start-up Voltage (V) | 370V |
| Number of MPPTs (Pcs) | 1 |
| Max. PV Input Current per MPPT (A) | 60A |
| Rated Input/Output Power (W) | 5,000W |
| Rated Input/Output Voltage (V) | 220V/230V/240V (Adjustable) |
| Rated AC Frequency (Hz) | 50/60Hz |
| Max. Output Current (A) | 22A |
| Total Harmonic Distortion (THDi) | <3% |
| Power Factor | 0.8 Leading to 0.8 Lagging |
| Grid Transfer Time (ms) | 20ms |
| Grid Connection | Single Phase |
| Dimensions (W×D×H) (mm) | 600×163×655 |
| Weight (kg) | 60.8 |
| Altitude (m) | 4,000m (Derating above 1,000m) |
| Display | LCD Display |
| Safety Protection | High/Under Voltage Protection, Short Circuit Protection, Overload Protection |
| BMS Communication | CAN/RS485 |
| IP Rating | IP21 |
| Operating Temperature (℃) | -15~60℃ (Battery: 0~40℃) |
| Relative Humidity | 20%~95% (No Condensing) |
| Cycle Life | 6,000 Cycles |
| Installation Method | Wall-Mounted |
| Certifications | CE, RoHS, UN38.3 |