| MOQ: | 1 |
| Price: | $200-400 |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | CH-ED3024EMH |
| AC Input | |
| AC Input Voltage | 220VAC (Normal) / 110VAC (Customizable) |
| Input Voltage Range | 90-280VAC±3V (Normal Mode) 170-280VAC±3V (UPS Mode) |
| Input Frequency | 50/60Hz±5% |
| Rated Output Power (Battery Mode) | 3000W |
| Output | |
| Rated Output Power (PV Mode) | 3000W |
| Output Voltage | 220/230/240VAC±5% |
| Output Frequency | 50/60Hz±0.1% |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Transfer Time | ≤10ms (UPS) / ≤20ms (INV) |
| Peak Power | 6000VA |
| Overload Ability | Battery Mode: 1s@105%-150% Load 2s@150%-200% Load 400ms@200% Load |
| Battery | |
| Rated Voltage | 24Vdc |
| Constant Charging Voltage (Adjustable) | 28.2Vdc |
Float Charging Voltage (Adjustable) |
27Vdc |
| Charger | |
| PV Charging Mode | MPPT |
| Max PV Input Power | 3000W |
| MPPT Input Voltage Range | 30-500Vdc |
| Optimal VMP Range | 300-400Vdc |
| Max PV Input Voltage | 500Vdc |
| Max PV Input Current | 13A |
| Max PV Charging Current | 100A |
| Max AC Charging Current | 60A |
| Max Charging Current | 100A |
| Display & Interface | |
| LCD Interface | Displays operating mode, load, input/output parameters |
| RS232 | 2400 Baud Rate |
| Expansion Slot Communication Interface | Lithium Battery BMS Communication Card, WiFi/Pitch 2.54mm |
| Parallel Support | Not supported |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Operating Humidity | 20%-90% Non-Condensing |
| Storage Temperature | -10°C to 60°C |
| Noise | ≤50dB |